N95 Maske - N95 Maske Nedir:


N95 Maske Nedir ?

N95 maske tek kullanımlık toz maskelerinde standart belirlemek için kullanılan bir terimdir ve maskenin sınıfını belirler, fakat n95 maske standartı Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde aranan ve zorunlu olan bir standarttır. n95 maske bir ürün ismi değildir veya n95 maske bir ürünün kod numarası değildir, bir standarttır ve bu standartın gerektirdiği testlerden geçen her ürün bu standartı almaya hak kazanır ve n95 maske terimi ürün üzerine yazılır.

ANSI : American National Standards Institute Türkçesiyle : Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü ABD'de endüstiyel standartları hazırlayan ve yayınlayan özel bir şirkettir. N95 maske de bir ANSI standartıdır tek kullanımlık toz maskelerinde kullanılan belirli bir koruma sınıfını belirleyen partikül filtre standartıdır.


Türkiyede N95 Maske Bulabilirmiyiz ?

Bir maske Amerikan standartlarına göre test edilip, testden geçtikten sonra n95 maske işaretlemesi ürün üzerine yerleştirilebilir fakat Türkiye'de ANSI standartları İş güvenliği kapsamında satılan kişisel koruyucu donanım olan toz maskeleri için aranan bir standart değildir. ABD'de aranan zorunlu bir satandarttır.

Türkiyede zorunlu standart CE : Avrupaya Uygunluk standartıdır.

CE Confirmation Europe Türkçesiyle Avrupaya Uygunluk tek kullanımlık toz maskelerinde aynı ANSI standartlarında olduğu gibi 3 sınıf belirlemiştir fakat isimleri farklıdır. Bu sınıflar aşağıda genişçe bir yelpezede açıklaması yapılmış FFP1 - FFP2 - FFP3 maske sınıflarıdır.


N95 maske Amerika Birleşik Devletlerinde Geçerli Bir Standart İse Ülkemizde Korona Virüsüne Karşı Koruyucu Maskeler Neden N95 Olarak Anılıyor ?

Bu soruya verebileceğimiz en dürüstçe ve samimi cevap bilmiyoruz olacak.  Bildiğimiz; N95 maske artık bir standart ötesinde toplumun geneli tarafından kabul görmüş - genel ürün ismidir, corona gibi virüs ve bakterilere karşı koruyucu profesyonel maskeler artık n95 maske olarak anılacak ve aranacak gibi duruyor.


N95 maske Amerikan Standartı Türkiyede Aranan Bir Standart Değil İse Siz Neden Ürün Açıklamalarına N95 Maske Yazıyorsunuz ?

N95 artık standart boyutun ötesinde Türkiye'de belkide dünyanın başka ülkelerinde de virüslere karşı koruyucu maskeler için  kullanılan genel ürün ismi oldu ve insanlar n95 maske kelimesine profesyonel maske boyutunda baktıkları için virüslere karşı koruyucu maske aradıklarında n95 maske kelimesini kullanıyorlar bu nedenle talep edilen ürünü ifade eden n95 maske terimini, müşterilerimizin doğru ürüne ulaşabilmeleri adına, ürün başlıklarımıza ekliyoruz.
N95 Maske Avrupa Yönetmeliği CE ( CONFIRMATION EUROPE ) EN 136 -140-143-149-14387-14683:


CE EN 136:1998 : Tam Yüz Maskeleri

CE EN 140:1998 : Yarım yüz maskeleri ve çeyrek yüz maskeleri

CE EN 143:2000/A1:2006 : Solunum koruma cihazları - partikül filtreleri

CE EN 149:2001+A1:2009 : Partikülleri filtreleyen yarım yüz maskeleri

CE EN 14387:2004+A1:2008 : Gaz filtreleri ve kombine filtreler

CE EN 14683:2005 : cerrahi maskeler


FFP1 - FFP2 - FFP3 Parçacıklara Karşı Koruyucu N95 Maske Genel Özellikleri:


Tamamen veya tamamına yakını filtreleme malzemesinin bizzat kendinden yapılmıştır.

Solunum valfiyle birlikte veya onsuz üretilebilmektedir.

Bu koruyucular Avrupa Standardı EN 149 :2001 kapsamındadır

FFP1: Düşük filtreleme kapasitesi,

FFP2: Orta filtreleme kapasitesi,

FFP3: Yüksek filtreleme kapasitesi, olarak işaretlenirler.

SL: Katı ve sıvı aerosollere karşı koruma sağladıkları taktirde - SL - olurlar.

VO: Organik buharlara karşı koruma sağladıklarında - VO - olurlar

GA: Asit ve gazlara karşı koruma sağladıklarında - GA - olarak işaretlenirler

Alerjilere karşı test edilmişlerdir.

Oksijen younluğunun %17'nin altında olan yerlerde kullanılmamalıdır.


N95 Maske Solunum Koruyucu Maske Standartları:

Solunum koruma cihazı, kişiyi iş yeri atmosferinde bulunan katı veya sıvı aerosol partiküllerin (toz) gaz veya buhar şeklindeki tehlikeli maddelerin solunması riskine karşı korur.

Solunum koruma cihazı kullanıcısı hem içinde çalışması gereken atmosferde mevcut risklerin doğası (zehirli maddelerin içeriği ve yoğunluğu ) konusunda bilgi edinmeli, hem cihazın performansı ve sınırlarını iyi bilmelidir.

Solunumun ne kadar süreliğine korunması gerektiği ve kullanıcının nefes alma ritmi dikkate alınarak, bu şartlara uygun otonomi sunan bir cihaz seçilmelidir

SD: Kimyasal Bir Bileşenin Sınır Değeri :

Korumasız bir kişinin solunum bölgesinde bulunan havada, belirli bir süre boyunca sağlığına bir zarar gelmeksizin soluyabileceği ortalama konsantrasyonu belirler

OMSD Ortalama Maruziyet Sınır Değeri :

8 saaat bir iş için

MSD Maruziyet Sınır Değeri :

15 Dakikalık maruziyet için

Partiküllere Karşı Koruma Amaçlı Tek Kullanımlık Yarım Yüz N95 Maskeleri Sınıfsal Koruma Farkları FFP1 - FFP2  - FFP3 Maske


Bu cihazlar EN 149 : 2001 + A1 :2009 Standartına uygundur

Tamamen veya büyük oranda filtre malzemesinden üretilmişlerdir

Farklı katagorilere ayrılırlar FFP1, FFP2, FFP3


Kategori

Tanım

Koruma Sınırları

Aerosoller Karşı Koruma

Koruma

Kullanım Alanı

FFP 1

Düşük Filtreleme Etkinliği

4 X OMSD

Aerosollerin %80 i filtrelenir

Zehirli olmayan katı ve sıvı aerosollere karşı korur.

Kalsiyum karbonat, kaolin, çimento, selüloz, sülfür, pamuk, un, kömür, demirden oluşan metaller, bitkisel yağlar ve yumuşak tahta gibi maddelere karşı koruma sağlar.

Doku sanayii, zanaat, metalurji, madencilik, yeraltı kamu çalışmaları, marangozluk, dülgerlik (sert tahtalar hariç).

FFP 2

Orta Seviyede Filtreleme Etkinliği

10 X OMSD

Aerosollerin %94 ü filtrelenir

Zehirli olmayan katı ve sıvı aerosollere karşı korur.

Kalsiyum karbonat, kaolin, çimento, selüloz, sülfür, pamuk, un, kömür, demirden oluşan metaller, bitkisel yağlar ve yumuşak tahta, cam elyafı, plastik, kuartz, bakır, alüminyum, bakteriler, fungi, tüberküloz basili, gibi maddelere karşı koruma sağlar.

Doku sanayii, zanaat, metalurji, madencilik, yeraltı kamu çalışmaları, marangozluk, dülgerlik, kaynakçılık, dökmecilik, kesmecilik, hastaneler, laboratuarlar, tıbbi kontroller.

FFP 3

Yüksek Seviyede Filtreleme Etkinliği

50 X OMSD

Aerosollerin %99 u filtrelenir


Zehirli olmayan katı ve sıvı aerosollere karşı korur.

Kalsiyum karbonat, kaolin, çimento, selüloz, sülfür, pamuk, un, kömür, demirden oluşan metaller, bitkisel yağlar ve yumuşak tahta, cam elyafı, plastik, kuartz, bakır, alüminyum, bakteriler, fungi, tüberküloz basili, krom, mangenez, nikel, plastin, striknin, maden tozu, ve buharı, virüs ve enzimlere karşı koruma sağlanır


Doku sanayii, zanaat, metalurji, madencilik, yeraltı kamu çalışmaları, marangozluk, dülgerlik, kaynakçılık, dökmecilik, kesmecilik, hastaneler, laboratuarlar, tıbbi kontroller, ecza sanayii, toksik atıkların işlenmesi, enfeksiyon ile mücadele, pil üretimi (Ni-Cad).


N95 Maske Üzerindeki İşaretlemerin Anlamı :


n95-ffp3 maske

1-  Marka.

2-  FFP2 : Sınıfı Katagorisi.

3-  23200 : Ürün Kodu.

4-   NR : Tek Kullanımlık.

5-  CE : Ce işaretlemesi vardır ürün testten geçmiştir.

6-  D : Dolomit filtreli daha konforlu solunum için opsiyonel Dolomit (D) tıkanma testini geçmiştir.

7- 0000 : Notified Body Numarası Test

8- EN 149 : Partikül maskeler için gerekli EN Normu


N95 Maske - Ventilli Veya Ventilsiz Maske Nedir


Ventilli maskelerde ventil; genellikle konik maskelerin önünde, katlanır maskelerin yan tarafında bulunan plastik parçanın içinde bulunan ince slikon katmanın nefes verirken açılması ve maske içinde oluşan karbon dioksit ve buharın nefes gücü ile dışarı atılmasını sağlayan, tersi durumda nefesinizi çektiğinizde nefesinizin vakum gücü ile slikon parçayı maskenin ön yüzeyine yapıştırıp kitleyerek, dışardan hava geçişini engelleyen ve bu sayede havanın maske yüzeyinden filtrelenerek içeri alınmasını sağlayan n95  partikül maskeler için önemli bir konfor aparatıdır. Bazı sitelerde maske açıklamalarında ventilli maskelerde ventil kısmının özel bir filtre yapısı gibi analatıldığını görüyoruz bu kesinlikle yanlış bir bilgidir .


Nezaman ve neden ventilli maske tercih etmelisiniz ?

Eğer hasta değilseniz ( ventilli maskelerde nefesiniz dışarı filtrelenmeden verilir. ) ventilli maske kullanmanızı öneririz. Çünkü ventilsiz maskelerde maske içinde çok miktarda buhar birikmesi yaşarsınız ve bu durum sizi ciddi anlamda rahatsız edecektir. Eğer sürekli koşturma halinde performans bir işiniz var ise, ventilsiz maskelerde ventilli maskelere kıyasla maske içinde daha çok karbon dioksit birikmesi ve terleme yaşanacaktır. Ventilli maskelerde, nefesinizdeki buhar dışarıya ventil kısmından verileceği için, ventilsize göre ! ciddi anlamda, rahatlık ve konfor sunulur.


Nezaman ve neden ventilsiz maske tercih etmelisiniz ?

Bulaşıcı bir hastalığınız olabilir veya hassas bir hastayı ziyaret etmeniz gerekebilir, bu gibi durumlarda dışarı verdiğiniz nefesinizide filtreleyerek vermek istiyorsanız, ventilsiz maske tercih etmelisiniz.  Çift taraflı filtreleme sağlancaktır, hem dışarıdan aldığınız havayı, hemde dışarıya verdiğiniz havayı filtreleyeceksiniz.


bu etmenlerin dışında ventilli maske kullanmak veya kullanmamak tercihe, beğeniye veya fiyata bağlı bir etkendir

+90 212 222 65 15

+90 212 222 65 16

info@ins.com.tr

Çağlayan kağıthane cad.

dilruba sk. no:7